Pewność siebie

Jeśli masz wielkie marzenia i plany, to i tak nigdy ich nie zrealizujesz, jeśli w te marzenia nie uwierzysz. A zapewniam Cię, że nigdy nie uwierzysz w swoje zamierzenia, jeśli w pierwszej kolejności nie uwierzysz w siebie! Zatem wzmacnianie i utwierdzanie samego siebie w poczuciu własnej wartości i pewności siebie jest bardzo, ale to bardzo ważne.

Zaakceptuj siebie

W tym celu należy zaakceptować własną osobę – nieważne jaki masz wygląd, czy jesteś wysoki czy niski, szczupły czy raczej otyłych.  Zaakceptuj siebie – zarówno swoje zasoby, jak i obszary, nad którymi w swoim wyglądzie i charakterze powinieneś jeszcze popracować. Nie zamykaj się zatem na dalszą pracę nad sobą – to pozwoli Ci na autoakceptację. Ponadto powinieneś zawsze działać pomimo lęku i pomimo wszelkich wątpliwości. To z pewnością pozwoli Ci zdobyć zaufanie do samego siebie i rozbudzi w Tobie sposób myślenia nakierowany na to, że wiele rzeczy jest możliwych, zależą one tylko od Ciebie a robienie ich wcale nie jest takie straszne.

Proponuję, aby zawsze towarzyszyło Ci moje ulubione pytanie coachingowe – po co Ci to? Jeśli coś okaże się nieważne, to odpuścisz. Jeśli zaś okaże się istotne, to działaj pomimo wszystko – at all cost! I kolejna ważna rzecz – musisz mieć poczucie, że jesteś w stanie sam coś zrobić, zmienić – poczucie sprawstwa. W końcu to Ty sam bierzesz odpowiedzialność za swoje życie i albo to sobie uświadomisz i w to uwierzysz, albo Twoja pewność siebie będzie bardzo niska. A uwierz mi, że nie ma ku temu powodów, gdyż wierzę, że znaczysz więcej niż Ci się wydaje.

upadłość konsumenta

Wzmocnienie wiary w samego siebie

W jaki sposób wzmocnić pewność siebie? Bardzo dobrze jest, gdy mówisz o sobie jedynie dobre rzeczy. Mówienie o sobie źle jest bez sensu. Każdy coach i trener rozwoju osobistego jest w stanie potwierdzić, że mówienie o sobie źle wpływa na obniżenie naszej samooceny, co pociąga za sobą osłabienie pewności siebie.. Dlatego mów o sobie dobrze, z miłością, konstruktywnie. Ponadto dbaj o siebie – o swoje ciało, swoje zdrowie, postaraj się zachować work life balance.

Znajdź pewność siebie w swoim wnętrzu, nie zaś w zewnętrznych czynnikach, ponieważ od nich niewiele zależy. Następną ważną kwestią jest, abyś był świadomy wydarzeń, które miały miejsce i w których osiągnąłeś sukces. Wypisz, proszę, wszystkie Twoje sukcesy. Zrób to jeszcze dzisiaj. Powinieneś również być dobry dla swoich wad. Przede wszystkim zaakceptuj je. To pomoże Ci podjąć pracę nad nimi. I ostatni ważny punkt – stale się rozwijaj. Podnoszenie swoich kompetencji zawodowych oraz osobistych pozwala czuć się pewnie w wielu sytuacjach i pozwala na Twoje znacznie lepsze samopoczucie odnośnie samego siebie.

Propsyche – psychiatra

Kilka słów na zakończenie

Zaakceptowanie samego siebie oraz wzmacnianie poczucia wiary w swoje działania – są to elementy, które warto wdrożyć do swojego rozwoju osobistego, aby przebiegał on sprawnie i bez zarzutu. Bowiem pewność siebie jest kluczowa w każdym podejmowanym działaniu.

Powrót na górę