Czym jest szczęście?

Szczęście to pojęcie względne i dla każdego może znaczyć co innego. Jednak istnieje kilka cech wspólnych, które mogą charakteryzować szczęście. Ogólnie rzecz biorąc, szczęście to stan emocjonalny uzyskiwany przez osiągnięcie najczęściej upragnionego celu.

Szczęście uznawane jest za chwilę radości i spełnienia. Słowo szczęście pochodzi od łacińskiego słowa „felicitas”, które wywodzi się od słowa „felix” i oznacza „płodny”.  Szczęście to stan emocjonalny, który zazwyczaj pojawia się w człowieku, gdy osiąga upragniony cel. 

Szczęście może przejawiać się w różny sposób. Może być krótkotrwałe, np. po osiągnięciu sukcesu, np. zrealizowanie trudnego projektu w pracy, a także długotrwałe, np. szczęście rodzinne. 

Istnieją różne rodzaje celów, aby osiągnąć szczęście. Niektóre z nich mogą być łatwe, trudne, krótkoterminowe lub długoterminowe. Przykładem trudnego celu jest sytuacja, gdy stawiamy sobie za cel zakup domu, który dla wielu będzie prawie niemożliwy. Przykładem łatwego celu może być chęć posiadania określonego modnego przedmiotu. Byłoby to możliwe dla zdecydowanej większości.

https://tenerife24h.com

Jakie korzyści przynosi szczęście? 

To, co jednej osobie może wydawać się szczęśliwą sytuacją, może być przeciwieństwem innej. Dlatego szczęście jest traktowane jako sytuacja subiektywna, która należy do osoby.

Hormon szczęścia — endorfiny

W chemii ludzkiego mózgu istnieje szereg neuroprzekaźników związanych z uczuciem dobrego samopoczucia, radości i euforii. Niektórzy nazywają je „hormonami szczęścia” i są znane jako endorfiny. 

Wydzielane przez przysadkę i podwzgórze działają przeciwbólowo i wyzwalają pozytywną energię i emocje. Ich działanie nie jest zbyt długotrwałe. Endorfiny są wytwarzane przez określone i bardzo specyficzne bodźce: zakochanie się, spożywanie czekolady lub pikantnego jedzenia, czy podniecenie seksualne. 

Szczęście w życiu i miłości

Według wielu filozofii miłość jest kluczowym składnikiem szczęścia. W tym sensie miłość jest zwykle ceniona jako pozytywna siła, która popycha człowieka ku szczęściu i wspiera go w trudnych chwilach. Nie trzeba dodawać, że w prawdziwym życiu miłość nie zawsze zachowuje się w ten sposób, ponieważ istnieją bardzo różne formy miłości i nie wszystkie z nich są pozytywne, szczęśliwe lub pożądane. Miłość może albo prowadzić do szczęścia, albo je odebrać.

Szczęście w miłości jest częścią ogólnopojętego szczęścia w życiu. Szczęście w życiu może objawiać się na różne sposoby i są sprawą indywidualną. Dla jednych szczęście w życiu to posiadanie rodziny, dla innych może być to posiadanie pracy, a dla jeszcze innych szczęście w grach losowych, hazardzie. Dlatego nie da się jednoznacznie określić, czym jest szczęście w życiu. 

Szczęście w pracy

Szczęście możemy mieć również w pracy. Może być ono osiągnięte, np. poszczególnymi sukcesami, dobrym wynagrodzeniem, czy lojalnymi współpracownikami. Szczęście w pracy przenosi się również często na ogólne zadowolenie i nasze szczęście. Przejawia się ono często także przez dobre zarobki, a to z kolei uprzyjemnia nam życie. Możemy na więcej sobie pozwolić, spełnić swoje marzenia, które też dadzą nam szczęście. Powodzenie w pracy, wysoka pozycja, docenienie naszych możliwości również przyniesie nam ogólne szczęście.

Człowiek nieszczęśliwy — skutki braku szczęścia

Często mówi się, że nasze nieszczęście wynika z naszych własnych wad moralnych, naszego egoizmu i naszego materializmu. Człowiek nieszczęśliwy jest przygnębiony, smutny, apatyczny, traci chęć życia. Nieważne co jest określeniem jego szczęścia. Chodzi o to, że nie może tego mieć i to sprawia, że osoba taka jest zamknięta w sobie, nie udziela się towarzysko, nie szuka pomocy. W skrajnych wypadkach, gdy stan ten trwa długo bardzo łatwo o depresję, a to poważna choroba, która może nawet zagrażać życiu. Często cierpią również najbliżsi takiej osoby nieszczęśliwej. Częściej dochodzi między nimi do kłótni, ponieważ osoba nieszczęśliwa często tak odreagowuje swoje emocje. 

Powrót na górę