Coaching a pasja

Tak wiele mówi się dzisiaj o tym, aby otaczać się ludźmi z pasją, którzy znają swoją wartość, którzy uwielbiają siebie, innych ludzi, nigdy się nie nudzą i zawsze mają coś w zanadrzu, aby dobrze wypaść. I jest to jak najbardziej w porządku. Jednak myślę, że przedefiniowania wymaga sam termin „człowiek z pasją”, czy też po prostu „pasjonat”. Dotychczas trenerzy rozwoju osobistego postrzegali ludzi z pasją jako kogoś, kto jest zgodny z opisem powyżej, jako kogoś, kto wręcz emanuje tą pasją, zarażając nią innych. Jednak pasja wcale nie musi tak wyglądać. Podczas sesji coachingowych lub szkoleń od razu widać, czy ktoś jest ekstrawertykiem czy introwertykiem. Bez wątpienia ekstrawertykowi znacznie łatwiej jest okazywać swoją pasję. On to będzie z pewnością robił na każdym kroku. Introwertyk zaś już znacznie mniej, a może nawet wcale. Czy to oznacza, że pasja introwertyka jest mniejsza lub że jest on w nią mniej zaangażowany? A może w jego przypadku pasja nie jest pasją aż tak bardzo? Każdy coach i każdy trener rozwoju osobistego już dzisiaj będzie wiedział, że absolutnie nie.

https://megazyczenia.pl

Okazywanie pasji

Pasja to zawsze jest jedna sprawa, zaś okazywanie tej pasji to już zupełnie inna płaszczyzna. Rozwój osobisty wyraźnie wskazuje na to, że łatwo można popełnić błąd, zakładając, że ktoś nie ma pasji, podczas gdy on jej po prostu otwarcie nie okazuje, nie afiszuje się z nią, ponieważ jest akurat takim, a nie innym typem osobowości. Ekstrawertyk okazując swoją pasję z pełnym zaangażowaniem jest osobą niezwykle przyciągającą innych ludzi. On niezwykle ekspresyjnie okazuje swoje emocje związane ze swoją pasją.

Pasja jest wewnątrz

Co to oznacza w praktyce w kontekście podjętego przez nas tematu. Otaczaj się ludźmi z pasją. Czy ci, którzy tak bardzo napierają na to hasło mają tak naprawdę na myśli wyłącznie ekstrawertyków z pasją? Tak to może z zewnątrz wyglądać. Jednak ważne jest, aby dokładnie obserwować ludzi. Każdy człowiek może mieć pasję, lecz tego nie okazywać. Dużo mówi się dzisiaj o tym, że jesteś średnią pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu. I to prawda. Jednak co to znaczy określić drugiego człowieka? Nie chodzi przecież wyłącznie o jego zewnętrzną powłokę. Warto zajrzeć głębiej, ponieważ pasja jest czymś, co zawsze znajduje się wewnątrz człowieka. Zatem jeśli ktoś jej nie okazuje, wcale nie oznacza, że jej nie ma. Skoro otaczasz się takim człowiekiem, czy to oznacza, że Twoim zadaniem również jest, aby nie okazywać pasji? Nie. Otóż naszym wyznacznikiem niech zawsze pozostanie to, co w człowieku najważniejsze – jego wnętrze, zaangażowanie i wiara w siebie oraz w drugiego człowieka.

Miej pasjonatów u swojego boku

Zatem tak, otaczaj się ludźmi z pasją, jednak pamiętaj, że oni tę pasję czasem mogą mieć ukrytą głęboko w swoim wnętrzu. Naucz się zatem byś bacznym obserwatorem, coaching dużo też mówi o aktywnym słuchaniu, które niezwykle pomaga w dogłębnym poznaniu drugiego człowieka. Zatem rozwój osobisty daje tutaj bardzo proste narzędzie. Nie oceniaj człowieka powierzchownie, gdyż możesz przeoczyć sporo interesujących ludzi z niezwykłą pasją.

Powrót na górę